pátek 22. listopadu 2024

Češtinářka

Minule jsem vám tady slíbila historku o učitelce, aby se trochu zasypal a zahladil ten hluboký anatomický dojem z minulýho příspěvku.

Máte ji mít, jen začneme trochu zeširoka. A pojďme si říct na férovku, Žmurův vztah k pedagogům a pedagožkám lze od nepaměti popsat jako vlahý.

Je to stejný jako já a úřady. Fakt chápu, že je to v životě nutný. Ale prostě pokaždý mám smůlu na někoho, kdo vznikl umělým oplodněním daňovýho formuláře s razítkem a jeho inkubátorem byla spodní zásuvka kopírky. Třeba jako nemám dyslexii, ale pod vlivem týhle superúřednice vždycky zaměním kolonku jméno za příjmení, nebo začnu psát zrcadlově a pak to po sobě škrtat, takže si vysloužím zvednutý obočí a takovej ten tichej vševědoucí pohled „aha, tady pani nemá dostudovanou ani základní školu, tak to se můžu s cigárkem na čtvrtou před úřadem rozloučit. Ale já jí to zadarmo nedám, týhle ne!“

Žmur neměl oblíbenou učitelku ani ve školce a tenhle vztah zůstal oboustranný. Prostě nikdy nebyl dítě, který vám ze školky předávali s objetím na rozloučenou a výkresem v upatlaný ručičce na téma „mé nejoblíbenější ženy“, kde si matka a učitelka předávají srdíčko.

Možná je to tím, že jsou české školy příliš feminizované a potřeboval by archetyp učitele jako je Igor Hnízdo z Obecný školy? přemýšlela jsem potichu. Ale i když se to na gymplu pedagogy hemží mnohem víc, vlastně to žádný game changer není. 

Žmur si oblíbil jen Kořínka, chlápka na informatiku, a to jen proto, že je nechává v hodině pařit hry a být na sockách. „Žmur kdo?“ zeptal se Kořínek na konzultacích. Pod tím příjmením si nikoho nevybavím, ten ke mně určitě nechodí.“ Tak takhle si nikdo z nás nadstandardní vztahy učitel-žák taky nepředstavuje, co?

Na češtinu měl Žmur ještě minulej rok starou slečnu Lamerovou. Neříkejte mi, že náhody neexistují, protože jednoduchou přesmyčkou tohoto příjmení získáte jméno češtinářky z mýho gymplu, což byla stejně odpudivá čarodějnice. Žmur měl na vysvědčení trojku, nenáviděl knihy, vyjmenovaný slova a za jeho pohrdavým výrazem jsem četla fakt, že by byl radši příslušníkem úplně jinýho státu s mnohem jednodušší gramatikou.

Na začátku tohoto školního roku slečna Lamerová nejspíš povýšila na osobního kouče samotnýho satana nebo se proměnila v netopýra, protože ze školy potichu vylítla. Jakože úplně, vydechl si Žmur. A dostali novou češtinářku, což jsem brzy zaregistrovala i já z pozice rodiče.

„Tady nesu písemku na zkouknutí a hlavně, checkuj druhou stranu, tady je PÍSEMKA PRO RODIČE, abyste prý nemachrovali a neofrňovali se nad našima chybama,“ plácne mi Žmur k vypracování test jako hozenou rukavici. Tak tohle mě baví! Pchá, jako člověk živící se částečně psaním, co jinýho než jedničku bych asi tak dostala?! No, tak hned dvě hrubky: ryba vyza se píše s tvrdým a ližiny zase s měkkým. Věděli jste to?

Následovalo pár dalších zábavných úkolů, jako třeba nejen vypsat, ale hlavně ochutnat jídla s cizím názvem (nejjednodušší cesta, jak přimět rodiče k nákupu muffinů a krafinů, protože se to MUSÍ kvůli paní profesorce).

Když jsem se ho jednou v neděli ptala, na co se nejvíc těší další den, tak mi řekl, že na fotbal a na češtinu.

Ale největší šok přišel, když Žmur dobrovolně přitáhl přihlášku do divadelního klubu, v rámci něhož budou po večerech ve svým volným čase vymetat pražský divadla. Jestli to ještě nevíte – Žmur nesnáší, tedy nesnášel, divadlo. Jednou mi řekl, že by radši umřel, než aby šel na improvizační představení a že jsou úplně všichni herci na světě blbí a přehrávaj. Pak se opravil, že nejsem blbá, ale přehrávám určitě taky.

„A tys něco provedl, jakože se tam teď musíš přihlásit a odchodit si to jako nucený práce?“ zeptala jsem se dost v šoku. „Ne, to vymyslela naše češtinářka a přihlásila se skoro celá naše třída, odpověděl Žmur s lehkým pokývnutím ramen. 

"Aha", řekla jsem a rychle to podepsala, abych ho zbytečně neuváděla do rozpaků. Ale trochu mě to dojalo. Jak by řekla generace alfa: Miluju!

Giphy.com



56 komentářů:

  1. Najs! Kdybych neměla takový strach z dětí a kolektivů všeho druhu, taky bych bývala chtěla být takováhle češtinářka!

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jo přesně. Asi bych se snažila být jako učitelka z friendly příručky a dřív nebo později by to dopadlo tak, že by si mě namazali na chleba a odcházela bych jak ta úča z Obecný školy, když už tady ten film jednou padl...

      Vymazat
    2. Takhle jsem si taky přesně myslela, že dopadnu! Ale zkušenost jsem zatím udělala přesně opačnou, takže jsem ve velkém pokušení vám tyhle hypotézy začít dost vehementně vyvracet :-)

      Vymazat
    3. Marie Veroniko, no jo no, ale ve svém věku už jsem beztak líná si doplňovat pedagogické vzdělání... :)))

      Vymazat
    4. Marie Veronika: Jen vyvracej, prosím! Je fajn číst i o tom, že svět není jen místo zatracených:))

      Vymazat
    5. Zas tak těžký to není, stačí se k děckám chovat normálně, něco užitečnýho umět a podělit se o to. A hledat u nich to, co uměj, spíš než to, co neuměj, a ocenit je. Měla jsem tu čest s prvním stupněm i s puberťáky a puberťáci tolik nehlučí, v tom to bylo lepší. Vzdělání jsem si doplnila a rok nato skončila. Ne kvůli děckám, ale kvůli "kolegyním". Smutnej příběh. :-(

      Vymazat
  2. Vyzu bych asi věděl, kdybych o tom moc nepřemýšlel, protože se z ní dělá kaviár, ližiny bych sebejistě napsal s Y.

    Já měl zas gramatický problém, co napsat za Y/I, když jsem skloňoval slovo píča (Slovenky ho trochu nadužívaj), podle vzoru žena a najednou jsem se trochu vyzkratoval, když mi tam vyšlo, že má bejt po Č písmeno Y. To mi najednou došlo, že jsme tu češtinu zas až tak do hloubky neměli.

    Nomen omen. Slečna Lamerová mi hned připoměla anglické slovíčko lame. Lame duck je chromá kachna a jako přídavné jméno to znamená hloupý, trapný, nejapný. Jako vtip od spolužáka, kterýho nikdo nebere a tak se aspoň sám nervózně zasměje. - Takže paní učitelka Trapáková.

    Náš češitnář byl učitel. Žádnej Woodstock, žádná rampa Osvětimi. Na prvních třídních schůzkách rodičům oznámil, že nás tu češtinu naučí (s podtextem, že voda v potrubí si taky nemá co vybírat, jestli a kudy poteče). Jak řekl, tak udělal.

    Moje hrůza na gymplu byla ruštinářka. Můj vhled do ruštiny byl asi jako tvůj do matematiky. Navíc byla mladá a hezká, takže jsme byli jak vystrašený Fantoci u vrchního ředitele. Ani ji nestálo za to mě zašlápnout. Pak se stal zázrak a dostali jsme jinou ruštinářku. Neskončil jsem u psaní básní v ruských dialektech, ale jako jediná učitelka měla ráda kluky, znalost ruštiny neměla za to nejdůležitější pro život a tak mě nechala odmaturovat, i když moje písemky byly po opravě červený, jakoby nad nima doma podřezávali cukající se panny.

    Jestli Žmur soudí herce podle toho, co vidí v českejch filmech a seriálech, tak nejspíš hraní instinktivně rozumí, protože z nějakýho záhadnýho důvodu (asi nedostatek času, peněz) se tu od revoluce standartně blbě hraje a to i herci, kteří hrát uměj. Kozub za něco stojí.

    Jestli Žmur někdy přijde z nějakýho přestavení nadšenej, a sám spustí, jak dobře hráli, tak dej vědět.

    A.P.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. To záleží, podle jakýho vzoru tu píču skloňuješ. Podle mě se tam nedá použít vzor žena, protože úplně nejklasičtější urážka "jdi do píči" se píše rozhodně s měkkým. Takže je to spíš asi podle vzoru kost, zrovna tak to ale může být růže, pokud dáš na konci -e-. Pardon za vulgární grammar nazi okénko, ale vlastně mě to taky vrtá hlavou.

      Jo, Lamerová přízvisku Trapáková rozhodně odpovídá.

      Tak ta ruštinářka zní náhodou celkem cool, ne? Nebo teda obě. Ale možná čtu blbě mezi řádky, nebo jsou tam nějaký nepovšimnutý sociální signály a ta hezká vás něčím strašným týrala. Pravděpodobně kombinací andělského zevnějšku a démona uvnitř sebe.

      Kozuba má Žmur rád a já mu vlastně taky přišla celkem na chuť. Aspoň dovede být celkem autentický a jako neurotikovi se mi samozřejmě líbí i jeho skutečná tvář.

      Jo, napíšu. Jestli takhle spustí, tak bude jasný, že do žádnýho divadla nechodí a celý je to jen past, jak ze mě vylákat prachy a chodit po večerech ven.

      Vymazat
    2. Kámoš se pro mě ptal bohemistky, takže to sice je podle vzoru žena, ale píše se tam I kvůli tomu Č, což je nadřazený pravidlo. Kdybych to měl k něčemu přirovnat, tak k sexu u Klausů. Taky by si měli tykat, protože už jsou docela sblížený, ale vykaj si, protože to je u Klausů.

      Ta hezká mě týrala právě tou ruštinou a tím odstupem.

      Já mám rád logický věci, to mi jde, ale jazyky zrovna moc logický nejsou, tak jsem neviděl, jak to funguje a zas tak dobrá učitelka nebyla, aby ji vůbec napadlo, že to má mě vysvětlovat jinak. To mi došlo až zpětně, když jsem se sám doučil fráninu, se kterou jsem na gymplu podobně zápolil. Taky doma mohli bejt trochu angažovanější a zaplatit mi doučování.

      Spíš než démon to bylo neuznání lidskosti. Jako lidi po nehodě, co ležej na silnici a kolemjedoucí si je místo pomoci natáčej, popřípadě si s nima Emma Smetana udělá selfíčko. Ne přímo s nima, ale budou na pozadí.

      Třeba Žmur skončí jako herec a ty budeš muset po zbytek života tajit, jak ho to odpuzovalo. Já jednou našel můj sešit na literaturu a koukal jsem na tu nechuť k poezii, co z toho čišela. Ona ta čítanková poezie není žádnej literánrí ohňostroj, ale stejně.

      Ta druhá ruštinářka byla pohodovější a občas nějak vybočila z kurzu. Třeba se nás jednou ptala, proč Puškin nechal v souboji umřít Lenského a ne Oněgina. Jindy (učila i občanku) nadhodila, že se spolu nemohou vzít i nevlastní sourozenci (chlap s dcerou si vezme ženskou se synem a mladí se už nemůžou dát dohromady). Jindy nám zmínila, že ruský bolševiky podporoval americkej bankéř, což je i dneska děsně popíraný.

      Ono jí bylo tehdy asi kolem padesáti, její dcera chodila o ročník níž a obě byly černovlasý.

      A.P.

      Vymazat
    3. Už jsem chtěla pohoršeně uvádět na pravou míru, ale kolegyně bohemistka to stihla za mě. Stejně jako skici píšete s měkkým i kvůli měkké souhlásce před koncovkou. Píča nemůže být vzor kost, když má na konci a! :D

      Vymazat
    4. AP: A teď jsi básník?

      Mně zase zajímá fyzika a chemie, ale narážím na mezery v základních vědomostech, kdy jsem se tenkrát rozhodla, že budu tenhle nudnej předmět navždycky ignorovat. Stejně jako matematiku, ale tam na tom trvám.

      Vymazat
    5. Quanti: Jste dobří prostě, s těmi pravidly. Někde jsem slyšela, že pravopis se nejlíp naučí čtením. U mě to asi platí, jen pak člověk nemá moc šajnu o tom, jak to zdůvodnit. Literaturu o rybách ani technickém příslušenství pravda moc nečtu. Tak ještě že ty sprosťárny umím psát bez chyby, ty taky nejsou v každý druhý knížce...

      Vymazat
    6. Když jsem to tehdy našel, tak jsem byl.

      Je to s básníkama jako s vrahama? Jednou vrah, navždy vrah. Platí to? Neplatí to?

      Tehdy jsem napsal básničku každej den. Jenže tomu musíš věřit, jak říkal Saudek o fotkách (a proč by dneska nenafotil tu slavnou fotku, jak chlap drží mimino. - Mimino vyrostlo a šukalo svou macechu Sáru a obrali ho společně o prachy. Tak pak vem do náručí mimino).

      No a pak to musíš mít kde ukázat. Šuplík není holka. Ono to má jinej feel. Nohavica napsal Mikimauz a vzbudil manželku, aby jí to hned přečetl. Mohl jí to ukázat ráno nebo i nikdy, ale musel při psaní vědět, že jí to bude moct přečíst. Nebo publiku, v hospodě, komukoliv.

      Takže jsem schopnej napsat básničku pořád stejně, ale skoro je nepíšu. Asi bych si mohl psát veršovanej deníček, ty se zas neukazujou.

      Ale to hledání správný kombinace slov, aby tam byl správně význsm, konorace, verše rytmus, to mi jde asi stejně.
      ---

      Kdybys to měla s doučováním fyziky a chemie jako já s fráninou,tak by na to 6 hodin tejdně po 2-3 roky stačilo. - Jen jsem si představil tvý, už dospělý děti na terapii, jak říkájí: "Máma o nás prakticky naráz ztratila zájem. Pak jsme přišli na to, že nám v noci bere z tašek učebnice a potají se učí fyziku a chemii a odpoledne vyspává. Kdyby aspoň vařila drogy."

      Náš spolužák z gymplu, co skoro propadal z matiky nakonec na tom samým gymplu tu matiku učil. Nějak mu to vysvětlili na peďáku.

      Mě fyzika a chemie šly, ale stačilo mi to pochopit. Když jsem musel začít s chemií po osmi letech znova, tak naprosto bez problému. I když zapomeneš detaily, tak princip máš pořád.

      A.P.

      Vymazat
    7. Jednou básník, navždy básník? Za mě asi ano. Jakmile se jednou naučíš dívat se na realitu těma očima, tak je to jako umět plavat, jezdit na kole, vraždit neviňátka. I když s tím sekneš, někde hluboko to dříme a může se to kdykoliv probudit. A tvoje současná přítelkyně ti to zakázala, že pro ni nesmíš psát nebo ji je pak minimálně nesmíš ukazovat?:)

      6 hodin týdně je hrozně moc. Vím, že vlastně ne, ale zas tak vysoko v prioritách to nemám. Učit se fyziku trochu bolí a není to zrovna obor, skrz kterej by si člověk rád dělal místa v kalendáři. I když to za to pravděpodobně stojí, minimálně ta kvantová. Jenže to už je příběh pro pokročilý.

      Jak jsem tady jednou psala o tý FB skupině zlozvyků, tak jeden chlápek tam psal, že večer, když už děti spí, jim tajně bere učebnice a učí se z nich. Aby na ně příští den mohl machrovat, jak všechno ví a zná. Cute.



      Vymazat
    8. Ono to nedříme ani moc hluboko, ale potřebuješ tu notivaci. Vyjímečně mě něco napadne i tak.

      Já jsem na tom po tom velkým rozchodu se vztahama asi jako ty se hřbitovama, nejspíš v horším, takže kamarádka znamená doopravdy kamarádka. Takový podivný přátelství. Ona má přítele jinde, tady má zázemí.

      Jinak básničky by na ni asi fungovaly. Ona je normální. I to tady někde našla, tak vtipkovala o těch, co měly bejt legrační.

      6 týdnů tejdně na předmět. Takže vlastně 12, kdyby jsi chtěla dělat fyziku a chemii najednou. Mít dělat na střední škole pořádně všechno učení, tak bych nedělal nic jiného, než se jen učil. Takovým tím asijským způsobem. Můj styl je pochopit a zapomenout. Pravidla ti v hlavě zůstanou a ten zbytek si rychle připomeneš.
      Ne, že bych to obhajoval,ale nikdo mě nic solidnějšího nevnutil a takhle máš čas dumat zas nad jinejma věcma.

      Ten FB chlápek je jak ze Standhala nebo kde to bylo. Tam se postava zas naučila nějakej úryvek z nějakýho latinskýho klasika a pak se na to v salónu snažila nenápadně stočit řeč a pak zamachroval tím úryvkem.

      A.P.

      Vymazat
    9. Velký rozchod jako životní restart? Nedávno jsem četla o single životě, že vlastně nabízí rozšířený možnosti vztahů oproti klasickýmu partnerskýmu životu. Singles mívají víc intenzivnějších a plnohodnotnějších vztahů než zaprděná klasika většiny Čechů, kdy jsou spolu dva dlouho, ale vlastně dost ze zvyku a kvůli penězům.

      Čínskej způsob učení je minimálně kognitivní fitko pro mozek. Co se týká toho machrování, tak jsem dřív hypnotizovala vybrané zájemce recitací Goetheho básně v originálu. Bylo to ve finále to nejužitečnější, co jsem se ve středoškolský němčině naučila. Už umím jen začáteční verš.

      Vymazat
    10. Spíš jako PTSD. Jednou jsem viděl v TV chlápka, co měl v Paříži realitku. Pak jel jednou za kurvama, jedna u nádraží mu dala ochutnat crack. On do toho zajel, protože to byl pocit absolutního blaha. Byl tam mezi nima jak groof. Časem přišel o všechen majetek. Vyhrabal se z toho s veškerým úsilím jen proto, že měl nějakej život před drogama.

      V tom dokumentu bydlel v nějakým skoro holým bytě, ovšem původně luxusním, protože tam bylo štukování. Za kamaráda měl havrana a ještě si lízal rány. Ale moudrá věta "Za každou radost (pleasure) se platí, ať je jakákoliv". Tak to je můj duchovní bratr.

      Ale můžu zodpovědne říct, že jak Einstein říkal, že používáme svůj mozek na 10%, tak byl totálně mimo. Já bych to normální odhadl tak na tak na 1/10000 top výkonu. Jak máš normálně nějakej vnitřní monolog, tak tohle bylo, jako by jich byly tisíce, jen se to ani nedalo sledovat, jako nedokážeš sledovat ptáka v hejnu. Než vybereš jednoho, je pryč a takhle se to míhá všude.

      ---
      Nevím jestli to je činskej nebo japonskej způsob učení hudby, ale místo, aby hráli jednu skladbu a postupně vychytávali chyby, tak hrajou jen pár taktů, ale i to se učej dokonale a teprve, až to uměj, jdou na další. Asi na tý metodě taky něco bude.

      Co to bylo za Goetheho báseň? Já o něm jednou poslouchal nějakej pořad a on byl taky nějak psychotronik, jak se říká tady.

      Já bych se chtěl naučit Pismo Tatiany k Oněginu. Ale umím z toho jen dva první verše.

      Na deklamaci jsem měl strašný problémy nějakou vybrat. Většina byla taková ufňukaná, ale v tý pěticentimetrový hromadě jsem našel jednu od Charlese Cros, kterej byl básník a vynálezce (Sestavil šicí stroj) a ta je o chlápkovi, co ráno obdivuje svoji krásnou, ještě spící, milenku.

      Ta je přesladká. Na konci tam píše, jak "večer přišla celá nasáklá vůněmi zimy".

      Shakespearovy sonety jsou takovejch věcí plné a všechny český překladu jsou jako ta mazanice, kterou španělská seniorká "zrestaurovala" kostelní fresku.

      A.P.

      Vymazat
    11. Za každou radost se platí minimálně tím, že pak má mozek absťáky po dalším endorfinu a serotoninu, proto je jejich prekurzor dopamin, kterým si mozek označuje všechno, co potenciálně voní jakoukoliv slastí.

      Někdy je radost být na dně, protože víš, že to bude odteď pravděpodobně jen lepší. Dokud nebudeš surfovat na vršku tý sinusoidy a do radosti nezačne padat pachuť toho, že to končí. Mně zase uklidňuje, že všechno jednou skončí - jak příjemný, tak nepříjemný věci, nic na tomhle světě není nekonečný.

      Využívání mozku na desetinu je mýtus vzniklý při elektrostimulaci mozku, na kterou některé části nereagovaly. Prý je to ve skutečnosti okolo 80-90 %. Je to jen méně dokonalý nástroj, než jsme mysleli a asi se tím zavřely dveře nějakým nadějím, kam to jako lidstvo dotáhneme, až budeme využívat aspoń 50 %.... Ale je fakt, že někteří lidé minimálně působí, že si stěží sáhnou na těch 10 %.

      Vymazat
    12. Ta báseň se jmenuje Erlkönig. A jestli byl Goethe psychotronik? Asi klidně jo, věřila bych tomu. Je to jen o pojetí, co má psychotronik splňovat...

      Nikdy jsem nenaučila deklamovat ani přijímat deklamaci. Trochu na impru, ale v mým podání z toho leze spíš parodie. Podle mě jsou nejlepší čtený, v tichosti, kdy se můžeš vracet k těm hladkým pasážím a pohladit si je ještě jednou.

      Vymazat
    13. V češtině ta deklamace zní pompézněji. Ve francouzštině to bylo spíš jako přednášení básniček hercem. Opravujou ti sice všechnu chyby výslovnosti, ale jinak to je o nespěchání, dělání pauz, emocích, které vyjadřuješ. - Ve výsledku to působilo, jako když tě přednášející vede všema zákoutíma a ty se jen tak necháš unášet. Celej rok se dělala jen jedna či dva texty každej.

      (Pak mi zpětně došlo, že spolužačky na základce, co dobře přednášely, musely chodit na dramaťák. Taky nám na to mohly na základce udělat aspoň jednu hodinu.)

      Jedna holka na deklamaci měla text, co se mě při čtení nelíbil, ale v jejím podání to bylo hezký. Tak to byl asi smysl celýho přednášení.
      ---

      Já jsem napsal o Goethem česky psychotronik. Anglicky bych napsal psychic. Seděl doma a vedl "rozhovor" s někým, kdo tam buď nebyl nebo už byl dokonce mrtvej. Mohl ho mít jen nabootovanýho, ale takovej divnejch věcí o něm říkali víc.

      Znáš Asterixe? Toho psal Goscinny a kreslil Uderzo. Goscinny umřel při zátěžovém testu na srdce. Uderzo už ho měl nabootovanýho, takže komiks začal psát sám a vždy přemejšlel, co by tak Goscinny na co řekl a to pak zapsal. Takže to působilo furt stejně.

      Ten Erlkönig je na Wikině. Zní to Erbenovsky, i když se Erben určitě nechal ovlivnit Goethem. Ty dcerušky mi připomměly ty dvě gradyho dcery ze Shiningu, co si chtějí s Danym hrát. Navěky.

      A.P.

      Vymazat
    14. Podle následnýho absťáku to byl endorfinovej megafet. Vlastně určitě byl.

      Po rozchodu to bylo tak, že každá do tý doby běžná myšlenka končila "...aha a to už vlastně nebude," "to už nikdy neuvidím" "to už nebudu dělat" "to už přeci nemá smysl".

      Když bádáš, co bylo před Velkým třeskem, tak ti řeknou, že nebyl ani čas, takže otázka nemá smYsl. - Jak máš ty pruhledný školní pravítka, tak ono se dá ohnout a pak se zase narovná, ale ohneš ho moc a ono praskne a už to nikdy nebude jako před tím. Tak v tobě něco praskne a ty už nebudeš jako před tím. Něco v tobě umře. Jako v těch znásilněnejch ženskejch.

      Když Pamela Anderson a Tommy Lee natočili video, tak jeden řekne "I love you" a druhej "I love you too" (i když se za hodinu možná pohádaj jak koně). Když Britney Spears řekla manželovi Federlineovi "I love you" tak se otráveně ušklíbl a zvedl oči v sloup. Bylo to vůči ní hnusný, ale pro něj přirozená reakce. Když dostaneš nečekaně kopačky, tak pak pořád budeš mít na paměti, že kdykoliv to může bez varování skončit a už ničemu nebudeš věřit.

      To se ti dějou věci, jako, že slyšíš o holce, co odjela s manželem a malým synem na dovolenou, manžel se tam utopí a tebe napadne, jak to má dobrý, že jí po něm zůstal aspoň syn. Nebo slyšíš o chlapovi, jak mu umřela milovaná ženská a tebe napadne "hmmm, ten se má, umřela na jeho straně". Nemůžeš to říct, ani o to nestojíš, ale zároveň nejsi sám sebou.

      ----
      Jednou jsem četl o ženský, která se motivovala tím, že si představovala, co se jí stane nazítří hezkýho a když nic nebylo, tak aspoň jak pak půjde spát. Jiná verze toho, že všechno skončí.

      Já zas věci nerad ukončuju. Už jako dítě jsem odmítal novej kabátek, protože se mi nechtělo přijít o ten starej. Těžko něco vyhazuju i když bych měl. Uklizenej pokoj mi připomíná smrt.

      ----

      Těch 1O% jsem psal v tom smysl, co myslel Einstein a běžný lidi. Velký části mozku jen zpracovávaj obraz a zvuk, vytvářej ti iluzi světa okolo, říděj motoriku, skládaj jazyk, dělaj prostorovou organizaci atd. To sice je taky myšlení, ale to Einstein neměl na mysli.

      Ale už jsem ti psal o Gurdijevovi. Ten vymejšlel techniky, jak se donutit víc myslet. Třeba se budeš soustředit v metru, kdo má co na sobě (i když to jako holka možná sleduješ i tak). Nebo budeš doopravdy sledovat, co se děje na nějakým videu třeba dbatě u Šípa. Kdo je kdy nesvůj, kdo se kdy usměje, zavrtí, naštve atd. Ono se to nezdá, ale je to těžký.

      A.P.

      Vymazat
    15. Uklizenej pokoj ti připomíná smrt? Pak musíš mít obsesi ve smrti, pokud máš jako guru Marii Kondo a její úklidy a vyřazování. Ta musí být v tvým podání něco jako Zubatá s kosou.

      Já to měla se svými ex asi trochu snadnější. Jakmile to překročilo nějakou hranici snesitelnosti a ten vztah se rozpadl, tak jsem je vnitřně zabila. My se třeba pořád dohadujeme s kamarádem, co má za kamarádky ex, jestli je to toxickej zlozvyk nebo ne. Podle mě je, já si to nedovedu představit. Pro mě ex zemřeli a už je na tomhle světě teda nemůžu ani vidět. Už na ně nejsem naštvaná, ale myslet na ně se mi příčí a kdybych je potkala, tak je při mý krátkozrakosti stejně ani nepoznám. Neříkám, že je to bůhvíjak dospělej styl, ale vlastně mě vždycky uchránil od toho, abych někomu záviděla vztah, nebo že mu někdo zemřel, ale neodešel. Já jsem odcházela ze vztahu vděčná za to, že už nemusíme nikdy vidět.

      Jo, to několikanásobný myšlení je vlastně multitasking a ten neumí pořádně nikdo, ani ženy, jak se s oblibou tvrdí. Je takovej psychologickej test, kdy máš počítat, kolikrát si lidi na videu přehodí míč. Úplně blbá úloha pro první třídu. A až na konci se tě zeptají, jestli sis všiml, že tam prošel člověk v kostýmu gorily. Nevšimla, protože jsem počítala blbý míčky. Bohužel je to přímá paralela ke každodennímu životu.

      Vymazat
    16. Počkej, to mě zajímá. Jak může skončit vztah, kde je všechno skvělý, skvělý, skvělý. To je jako když se z klauna na narozeninový oslavě najednou stane Joker.

      Stát se může samozřejmě všechno. Ale přijde mi, že když je něco dlouhodobě skvělý, tak to má asi nějakou stabilní základnu a maják, kterej udržuje kurz. Jakože proč jste se teda rozešli, jestli to není moc invazivní otázka?

      S tou teorií o Kondo a pořádku se to se smrtí nevylučuje. Myslím, že když umřeš, tak klidně můžeš taky pochopit podstatu svýho nejlepšího já, vesmíru a u matiky se jen podrbeš na svý průsvitný hlavě a řekneš si, ááách, jak jsem to mohl/a nevidět hned!

      Vymazat
  3. S vyzou jsem tu čest neměl, ovšem ližiny vim, že nemaj nic společnýho s lyžema, nýbrž mají původ ve slovese ležet/líhat :-)
    ...a teď to jdu dočíst...

    OdpovědětVymazat
  4. Hele neuvěříš tomu, ale o divadelním herectví jsme se onehdá dlouho do noci moudře bavili u Vávrů taky. Ono tam chodí dost lidí z Vinohradskýho...i odjinud... Tedy ne, že bychom se o tom herectví bavili přímo s hercema, ale výskyt toho tématu je v tom podniku tak nějak přirozenej, že ano... No a taky jsme tam dospěli k závěru, že se v činohře přehrává. Ovšem taky jsme k tomu hned našli taky poměrně rozumný odůvodnění ve skutečnosti, divadelní herec nemá kameru půl metru od rypáčku a ty emoce ale potřebuje předat i bez ní i divákům v poslední řadě hlediště...
    Má v plánu třeba RADAR?

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Asi jo, dává to smysl, že to teda musíš nějak přehnat a vyhrotit, aby si povšiml i klub seniorních diváků vzadu. A myslím, že je naopak spousta lidí, co když si zaplatili za drahý vstupenky, tak za to chtěj nějaký pořádný dramatický hraní a ne aby se někdo choval a tvářil jak civil, to mají doma zadarmo.
      Co je RADAR?

      Vymazat
    2. No divadlo, přece... :-)
      https://divadloradar.cz/

      Vymazat
    3. To s tou vzdáleností se sice děje, ale je to naprosto přirozený, protože to samé děláme i v běžném životě. Děláme větší gesta a mluvíme hlasitěji pro někoho, kdo je na druhý straně ulice, než pro toho, kdo je metr od nás, ale vyjadřujeme tu samou emoci.

      Přehrávání je, když se tam dává jiná emoce, než tam má bejt, protože to herec (a režisér) netrefil. Třeba mám rád Hegerovou, ale v Petr a Lucie přehrává, protože netrefila ten mix emocí ženský z nižší třídy vůči romantikovi, co si ji idealizuje. Většinu písničky to není zas tak výrazný, ale když se tam směje a pak říká "Jóóó, ty mě chceš nahnat strach" tak to zní nuceně.

      Koukal jsem na "Na hotelu v Olomouci," protože byla další na řadě a s překvapením zjistil, že se dá přehrávat i s loutkama. Hapkova loutka vypadá jak chodící mrtvola se zbytnělou prostatou, ale dává si tam šaškovskej nos a pružiny jako pérák, jakoby byl malej kluk či fantazírující post-puberťák. Text zní chvílema jak o náhodném sexu v hotelu, pak tam zas zpívá, že líbá svého muže a jakoby to byla nějaká jejich hra, ovšem ve stejný moment vidíme loutku Szidi Tobias, jak dává jeho klobouk a hůl do rakve (kterou má na hotelovém pokoji, protože nějakou rakvičku si nejspíš bere sebou na hotel většina z nás). Jindy tam loutka skáče jak Jánošík, ale do toho zní stařecký hlas chraplavý kvůli zvápenatělým chrupavkám. Do toho se Szidi Tobias někdy objevuje na obloze, jak slunce-mimino z Teletubies. Na zběžný pohled to vypadá normálně, ale čím víc nad tím člověk bádá, tím to je divnější, nezdravější a Kafko-Poeovský, že z toho člověk najednou začne oceňovat přímočarou upřímnost vaginální činky.

      Člověk neví, co má, dokud o to nepřijde.

      A.P.

      Vymazat
    4. S tou loutkou jsi mě vyděsil, takhle na večer. Představila jsem si nějakou příšerku s kloubama jak balónky a s tou rakví pod paží, v tý rakvi má kostým Jánošíka, ale zároveň taky ocelovou strunu, kterou ti bez milosti zaryje do krku a bude u toho chraplavě hýkat.

      Taky mi to asociuje jednu povídku od Dostojevského nebo Tolstoje, ve který je hlavní postava nějakej syfilitickej starej hubenej hrabě s černou parukou, co právě skáče jako na párkách, svraštělou kůži na obličeji si vytahuje nějakým šíleným zařízením a je, řekněme, středně dementní. Ale stejně na něj ve městě všude líčej mladý holky jako nevěsty, protože titul a bohatství. To je zas horror pro mladý chudý holky.

      Jenže máš emoce, který nejdou dokřičet až do poslední řady stejně. Třeba něco tak intimního, že se to šeptá a oba dva se u toho tak trochu stydí. Nebo skrytý pláč.

      Vymazat
    5. Tak nějak to video působi. Ještě by na to "Líbám přeci svého muže" mohl zezadu líbnout na hlavu on ji, k tý hlavě se jí přisát a vysát jí mozek, jako Brain-Bug ve Starship Trooper a pak se k ní přivtělit, jako k hadrový loutce.

      S tím ruským hrabětem jsi mi připomněla jednu knížku o prostituci. Četl jsem ji v knihkupectvé a dodnes lituju, že jsem si ji nekoupil. Knížku o prostituci google nenajde, respektive jich najde statisíce.

      Každopádně prostituci autor pojal zeširoka a zahrnul do toho i sňatky pro peníze. Jeden příběh byl o mladé šlechtičně, kterou provdala rodina za někoho, kdo nadělal prachy, aby zachránili zámek. Ona byla mladá, on starší, ale s ženskejma to neuměl, takže v tom manželství chřadla a celkově vypadali jak Zuzana a Stanislav z Manželských etud, kde ona by ráda chodila tancovat a on byl nudnej patron.

      Něco na tom divadle asi nejde.

      A.P.

      Vymazat
    6. Pojetí prostituce je stejně obsáhlý téma jako život - sex za peníze, za moc, za bezpečí, za slušný živobytí (slušný v uvozovkách i bez nich). Mám doma knížku Sexualizované násilí o prostituci v koncentračních táborech. Myslela jsem si, že se k ní budu častěji vracet, proto jsem si ji tenkrát koupila a nepůjčila v knihovně. Ale je tak šílená a tragická, že jsem se k ní vlastně nevrátila asi ani jednou. Až jednou budu mít tak nepřiměřeně rozjařenou náladu, že ji budu potřebovat srazit skokem do ledovýho jezírka.

      Vymazat
    7. Tu knížku z koncentráku jsem možná četl nebo podobnou. Polská vězeňkyně tam chodila s nějakým esesákem, měli spolu celkem normální vztah, pak se s ní chtěl rozejít, tak ji poslal do plynu. Bum.

      Nebo tam nabíraly nějaký vězeňkyně do bordelu, tak se tam hlásila dobrovolně i nějaká holandská odbojářka, co německy úplně nerozumněla.

      Pak si uvědomíš, že když byli esesáci takový sadisti, tak se to promítalo samozřejmě i do sexu.

      Peklo na zemi.

      A.P.

      Vymazat
    8. Já si z toho pamatuju, že byla divize bordelu pro personál tábora a pak další pro vězně (kápa a jako určitá varianta odměny pro ty, co byli ochotni se víceméně účastnit nějaké formy zvěrstva). A že ty ženský měly hrozně krátkou životnost, že tam v podstatě většinu času víc nebo míň umíraly. Fyzicky. Mentálně musely být mrtvý hned.

      Vymazat
    9. Asi to je ona. Tohle si taky tak matně pamatuju. Ty ženský, když se vrátily, tak byly na cáry. Když esesáka napadlo jí uříznout bradavku, tak mu v tom nic nezabránilo.

      Četla jsi Kaput od Malaparteho? Tam je taky jedna epizoda z nacistického bordelovýho vlaku někde v Rumunsku. Do toho daly židovky, co někde pochytali, mladý holky z lepších rodin, co hrály na klavír a tak. No a ta jedna mu říkala, že nejhorší nejsou ty prasárny, ale to absolutní vyčerpání. Po měsíci byly jen mátohy, Němci je pobili a dovezli nový.

      Ale jednou jsem četl o nějaký nějaký Indce, která umírala nakažená AIDS na špinavý matraci v jedný kóji bordelu, takže ani nepotřebuješ válku.

      A.P.

      Vymazat
    10. Malaparteho jsem nečetla, ale o těch indických bordelech jsme asi četli to samý. Jak jsou tam ženský vlastně nastálo, všechny prachy se dávaj rodině a ony jen apaticky leží na špinavých matracích a čekají, kdo přijde. Zrovna tam je pravděpodobnost chytnout zhruba 90 % za jedinou směnu.

      Vymazat
    11. Někdo charakterizoval ten Kaput, že je to "temné krásy". On to byl italskej diplomat, co jezdil po východní frontě, jsou tam historky taky z Finska a Ukrajiny. Citlivej člověk co popisuje ošklivý věci. Tak ani nevím, jestli ti to mám doporučovat.

      Ale postavil si zajímavej dům, když zasáš Casa Malaparte nebo Malaparte House, tak ti to hned vyskočí. I tam točili film.

      Nevím, jestli jsme četli to samý, ale stejně všechny popisy budou to samý, protože tam toho musej být mraky. Což je asi to nejděsivější.

      Mimochodem, víš, že bordely v raném středověku ustavovala církev, protože to byl způsob, jak bojovat proti od starověku rozšířené homosexualitě s mladými chlapci? V době Francois Villona mívali faráři jako přivýdělek pasáctví. Villon jednoho zabil v hádce a měl kvůli tomu oplétačky s policií, proto si to pamatuju.

      V Pakistánu jsou běžní mladí jinoši u benzínových pump, pro sexuální potřeby řidičů.

      A.P.

      Vymazat
    12. Tyjo, ten dům je boží.

      S těmi bordely mi to nějak nesedí. Přece jenom je to na hony vzdálený sexu pro plození a myslím, že bordely jako instituce sexu za peníze fungují od počátku věků i bez církve, stejně jako obchod s drogami a zbraněmi. Proč když církvi tak hrozně vadí obtěžování kluků, má neustálý skandály...s obtěžováním kluků?

      Vymazat
    13. ...odříkanýho chleba největší krajíc...
      Se řiká. Jestli to tak je i v tomhle konkrétním případě čert ví. :-)

      Vymazat
  5. No, jestli si děláš nějaký extrémní představy, tak žádnej Onlyfans to asi není. Je jí zhruba tolik jako nám, říkal Em, co byl na schůzkách a vypadá prý sympaticky. Anebo Em jen přede mnou dělá, jakože nic...

    OdpovědětVymazat
  6. "tolik jako nám" se při různejch příležitostech ukazuje jako ne zas tolik :-)
    Já si jen vzpomněl na svoji středoškolskou češtinářku, kvůli který jsme vesměs taky byli ochotný si ujít tu extra majli :-) Ta byla teda mladší, určitě pod třicet, ženská vcelku čerstvě po škole. Taky žádná modelka, co prostě vypadala sympaticky...

    OdpovědětVymazat
  7. Na tenhle článek jsem se moc těšila a splnil moje očekávání ve všech směrech :-) Krásný, inspirativní, dojemný! Všechny ty filmy o skvělých učitelích jako Slavíci v kleci nebo Společnost mrtvých básníků se někdy zdají trochu přehnaný, ale čím jsem starší, tím víc si myslím, že přehnaný vlastně nejsou skoro vůbec - a tohle je další z trumfů do mého rukávu :-) Jen houšť a větší kapky! (Jo diktát pro rodiče je úplně boží nápad. Vyza ani nevím, že existuje...)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Společnost mrtvých básníků se jmenuje ten film, který mě při psaní mimoděk napadal a nemohla jsem si zaboha vzpomenout na název! Ten druhý neznám, ale děkuju za tip.

      Vymazat
    2. Slavíci v kleci je francouzskej film o chlápkovi, co má pěveckej kroužek z kluků v pasťáku.

      Pak je ještě anglickej film Goodbye, Mr. Chips.

      A.P.

      Vymazat
  8. Vyzu bych býval dal, s ližinami by to asi bylo horší. To jen potvrzuje moji dávnou teorii, že věta "nikdy jsem pro to neměl buňky" se ve skutečnosti překládá "nikdy jsem nepotkal toho správného učitele".

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Škoda, že nejsou pravopisný kroužky pro dospělý!

      Vymazat
  9. Tak je pravda, že 50 je prý nových 40 a 40 je nových 30: Dál radši nebudu pokračovat, protože z desetiletých by to udělalo úplný nuly. Já si vlastně připadám taky celkem ok na to, že oblast mezi 40 a 50 je prý nejdepresivnější a nejvíc FOMO v životě vůbec.

    U nás byl mladej jen fyzikář a na toho se časem provalil průšvih, že chodí s kvartánkou. Naštěstí brzo po odhalení odmaturovala a vypadla, tak se ta shoda zájmů nepropsala do žádnýho vyloučení.

    OdpovědětVymazat
  10. No řekněme, že péče o vlastní tělesné zdraví se zlepšila a propsala se i do prodloužení fyzický atraktivity jedince... Což je dobře, aspoň je venku větší sranda. :-)

    OdpovědětVymazat
  11. Jo ale prosim tě... co je to FOMO?

    OdpovědětVymazat
  12. Galahad: Jo, snad se tohle tempo mládnutí zrychlí a 70 bude taky novejch 40:))

    Ale tímhle ses teda odmávnul mezi boomery. Od čeho máš ty děcka, když nemluvíš po alfovsky? Fear of missing out, strach, že každou vteřinu něco uniká mezi prsty. Ústřední pocit všech nových generací:))

    OdpovědětVymazat
  13. Kde by děcka vzali pocit, že jim něco utiká, když maj všechno před sebou? :-O
    Krom toho ho vlastně nemam ani já teda... :-)

    OdpovědětVymazat
  14. Já ti nevím...asi se toho moc děje a nemůžou být v jeden okamžik na všech místech.

    OdpovědětVymazat
  15. No... to mi ještě jako kloučkovi, co by se do dlaně vešel, vcelku polopaticky vysvětlil nebožtík otec, že nemůžu bejt jednou prdelí na deseti posvíceních. Vyjádřeno takto pregnantně to nesnese námitek a mně se to podařilo přijmout jako axiom mnohem dřív, než jsem věděl, co je to axiom.

    OdpovědětVymazat
  16. Udivuje mě, že jste měla na češtinu "odpudivou čarodějnici", a přesto tak dobře píšete. Obvykle to bývá přímo úměrné...

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuju a píšu navzdory. Mé tehdejší slohovky oceňované opravdu nebyly:)

      Vymazat
  17. Souhlas. A zároveň myslím, že za nás těch posvícení nebylo furt tolik, jako dneska. Vezmi si, že teď se pořád něco děje, minimálně na sítích. A ještě pak musej stíhat reálnej život kromě virtuálního.

    OdpovědětVymazat