Od konce minulého týdne máme neopakovatelnou šanci vyzkoušet sociální experiment. Žmur odjel na školu v přírodě, takže naše rodičovské povinnosti splaskly na péči o holčičku – jedináčka.
Pokud by to bylo naopak, nad výsledkem
experimentu by si psychologické špičky v oboru nehty nekousaly – Žmur by jednoduše
splynul s kolečkovou židlí před počítačem, a kromě vyježděné čáry od
koleček z pokoje k lednici a úbytku potravin by nedošlo k žádným zaznamenatelným
změnám.
U Čičman přišla jako první fáze
nadšení, blízká situaci, když v ZOO vypustíte šimpanze do dočasně opuštěného
výběhu orangutanů.
„Mami, koukej! Můžu se válet v jeho
posteli a nikdo mě nevyhazuje!“ nebo „Podívejte se na mé ruce! Levá se dotýká
plakátu Star Wars a pravá listuje ve Žmurově tajném deníku!“.
Nefalšovaná radost z osahávání plakátů
a osobních věcí se omrzela v řádu hodin. Následovala fáze stesku.
„Mami, v tom pexesu mě
nemusíš nechávat vyhrát. Mně už to takhle stejně nebaví. Vždyť jsi našla jen pět dvojic!“
„Ale já tě nenechávám vyhrávat…!“
„Panebože. Kéž by se už vrátil
Žmur.“
Fáze stesku se nafoukla do
obludných rozměrů zejména v pondělí večer. To se vyplnila noční můra všech
rodičů – telefon se svíjel ve vibracích příchozího telefonátu od třídní
učitelky.
„Paní Psicová, neděste se,
ale...“ zvolila úča jako ice breaker větu, po které 4 z 5 rodičů
vyjdou na balkon a sednou si na zábradlí, nechávajíc v kuchyni na stole stručný
dopis na rozloučenou a číslo životní pojistky.
„Žmur měl před hotelem takový
úraz – nějakým zvláštním způsobem upadl a rozrazil si hlavu.“
Líčení dalších událostí připomíná
recenze Hanebných panchartů. Teklo docela dost krve a před kamerou se vystřídalo
hned několik vedlejších postav s různými názory na zranění hlavy a odlišnou
tolerancí krve. Výsledkem bylo několik lidí s lehkou nevolností, takže i protřelá
zdravotnice zvolila místo boje se zraněním útěk a krvácející Žmur byl eskalován
na vyšší místa. Konkrétně na pohotovost Jindřichova Hradce.
„Tam mu to sešili, má pár stehů a pozdravuje vás. Jen už se nebude moct koupat, ale může se na nás dívat.“ pokračuje učitelka takovým tím pedagogickým tónem, jako když se na konci hodiny shrne zranění
Karla IV. z rytířského turnaje. „Abych nezapomněla, poplatek 90 Kč za
ošetření vybírám po příjezdu.“
„Je mi ho TAK líto!“ zoufala
si po téhle epizodě Čičman a odešla Žmurovi nabalit dárkovou tašku svých
věcí, které mu daruje, až přijede. To je v naší rodině precedens.
Dokud jsem při úklidu nenarazila v domečku pod Žmurovou postelí na tohle. Je to psáno nesmazatelným fixem, a ano, nechybí ani promyšlená zdvihací záklopka, která eliminuje nežádoucí rodičovskou pozornost.
„Tak nic,“ řekla Čičman a
vybalila magické fixy zase zpátky do svého šuplíku. „Aspoň, že se nebude moct
koupat, viď mami. Chudáček.“ pronesla přitom chladnokrevně.
Sourozenecká láska je nejvíc! 🤣🤣🤣
OdpovědětVymazatTo s tím pexesem je tak přesný! A to ani nemluvím o Dobblu. Tam je to i s vypětím všech sil prostě marný...
OdpovědětVymazatA vystihla jsi sourozeneckou lásku skutečně se vším všudy :-D
naprosto dokonalá story, opět s dokonalou pointou
OdpovědětVymazatJsem jedináček a celý život i teď v dospělosti bych chtěla mít bratra...staršího. Mám dvě děti, které se do krve milují i nenávidí. Často s nimi vedu hovor, že nechápu, jak se takhle k sobě můžou chovat, že přeci také nemlátím tatínka jen ho vidím. Chladnokrevná odpověď syna, tak to někdy zkus a uvidíš, že to pomáhá...No, k zamyšlení to je :-)
OdpovědětVymazatQuanti: Jj, nejvíc naprosto od všeho:)
OdpovědětVymazatMarie Veronika: Vůbec nechápu, kde se v nich ta paměť bere, když Čičman doteď někdy plete měsíce! Tím se uklidňuju, abych si nepřipadala jako nejtupější článek rodiny;)
Prezi: Opět díky!
Anonymní: Taky jsem jedináček, pokud se nepočítá imaginární starší sestra, se kterou jsem si v dětství hrála. Jo, taky těžce nesu sourozenecké násilí, možná přesně chybí ta zkušenost, jak se çlověku uleví. Ale tyhle rady by se mohly snadno obrátit i proti dětem:)
Pamatuju si, jak jsem v pexesu drtila rodinu. Teď s dětmi většinou držím krok nebo rovnou vyhrávám a dumám, jestli jsem si uchovala tak zářivý intelekt, nebo mám opožděný děti :DD
VymazatFakt, jak to děláš? Trénuješ, nebo máš tajný značení kartiček? Já jsem teda v pexesu nevynikala ani jako osmiletá. Nejradši jsem ho hrála podle babiččiných pravidel, kdy kartička zůstala po náhledu převrácená. Protože tak si taky zahrajem a kdo si to má furt pamatovat, říkávala babi.
VymazatPopravdě ani zvlášť netrénuju, kdyby to s dětma byla větší challenge, tak na tom asi zapracuju :D
VymazatAle začínaj mě drtit v Duchovi.
VymazatQuanti: Jako v té střílečce v zatemněné místnosti?! To mi nešlo nikdy.
VymazatF: https://eshop.albi.cz/duch/
Vymazatstřílečky mi nešly nikdy žádný :) jen velmi krátce, když jsme spolu začínali chodit, jsem s Lvíčkem pařila Unreal Tournament po síti :D
Tak určitě, není nad to chytit facana hned ve dveřích po odemčení a hurónský smích mi následně prozradí, že jsem ZASE zapomněla, že hrajeme fackovanou s překvápkem. Nebo takový doma vyrobený periskop, který se vysune zpoza rohu ve chvíli, když sedíš na míse (to mám z doslechu) a "Všechno vidím, sereš". Prostě radosti sourozeneckého soužití.
OdpovědětVymazatJinak si jako kovaný pedagog dovolím přeložit větu "nějakým zvláštním způsobem upadl". Ve skutečnosti to znamená "zrovna jsme probíraly nejlepší recept na sekanou a nepodařilo se nám uhlídat chlapce, kteří si nedaleko obrubníku vzájemně podkopávali nohy." Hlavně, ať ti škola vyplatí pojistku, když se báby zakecaly...
My ji taky hrajem! Na periskop nedošlo jen proto, že se u nás dá snadno odhadovat děj na toaletě i bez něj. Jo, já tam tuším potenciál, kdy šílená matka vyletí z kukly a obžaluje celou školu včetně nevinných kolemjdoucích, ale nechám si tuto životní příležitost protéct mezi prsty. Vím, co máme doma a po kom to má. Em byl v jeho věku naděje českých kaskadérů, v pádech a fingování smrti prý neměl konkurenci na celý základce.
VymazatPokud jde o pexexo, svou kariéru aktivního hráče jsem naštěstí stihl ukončit včas, na intelektuálním vrcholu, tj. někdy v osmi letech :-).
OdpovědětVymazatChápu, to je jak se zdoláním chlastací hory. Potom už jen z kopce.
Vymazatbohužel nikdo nevíme, jak máme tu horu vysokou.. já mám třeba jen takový malý kopeček..
VymazatNo moje pexesová hora je tak těch 8 dvojiček...
VymazatTéma uchopím poněkud žmurovsky. Neřeším sourozence-nemám pozn. v dětství jsem byla takový Tomáš Holý, neustále jsem muže hodnotila jako vhodné či nevhodné náhradní otce. ALE louskám sudoku, a to v těch tlustých extra vydáních, a kolem sudoku si píšu poznámky a postřehy, co mě ten dne naštvalo a jaká ponaučení si z toho vzít. Jen málokteré vyluštěné vydání vyhodím, ptž je to vlastně kniha plná moudrých slov a tím pádem zjišťuju, že jsem nepoučitelná.. ještě si tam píšu občas sprostá slova a telefonní čísla. To jsou konce :)))) zdraví Lenka
OdpovědětVymazatLenko, to je super! Po čase můžeš probírat sudoku svazky jako soukromé archívy podle data vydání:) A navíc je to nenápadný pro rodinu, takový balení tajnýho deníku žádný zvědavce nezaujme...
Vymazat...spočítáme synům jizvy...? :-D
OdpovědětVymazatNa jizvy by asi prohrál, ale aktuální počty modřin se u něj vždycky drží na špičce žebříčku týraných dětí.
VymazatNáš pan inženýr se právě víc ubírá ve stopách hraběte de Peyraca.
VymazatOna mu v tom dost pomáhá mladší sestra, se kterou se každou chvíli servou a ona ho někam občas i docela hnusně drápne.
Ježiši to jsem se zase nachechtala, zejména pasáž o balkónu, to je přesný! Teď se nám oba vystřídali na školách v přírodě a u Kvítka jsem minulý týden do středy v podstatě seděla obrazně na balkonovém zábradlí, pak jsem si říkala že čtvrtek a pátek už to tam snad vydrží (ne Kvítek ale učitelky) Včera hraju s Kvítkem osadníky a přistihla jsem ho, že on už nadržuje mně, abych nebyla smutná že prohrávám, role se vyměnily, je to tady, stáří, demence, únik moči..
OdpovědětVymazatČičman bohužel školu v přírodě neměla, na jejich kolektiv si úča netroufla:) A máš hodný děti! U nás jde soucit stranou, jsem ostře konfrontována bez známek slitování.
Vymazat