úterý 29. října 2024

Co mě to popadlo?!

 

Začneme dobrýma zprávama. Přibyde sem postů. Pravděpodobně značně labilních, syrových a rozkolísaných, prostě jak to máte nejradši. Em totiž už za chvíli odjede na víc než 2 týdny do Argentiny. Bod jeho odjezdu je pro mě vždycky něco jako velký třesk a následný rozpínání vesmíru, doprovázený nejrůznějšíma katastrofama, který dopředu nevymyslíš:

Pravděpodobně se podělá nějaký extrémně důležitý spotřebič. Statisticky to bude něco s přirozenou slabinou v nekontrolovaným odtékání. Vzhledem k tomu, že nemáme kotel, to bude tenkrát pračka.

Nejspíš mě jedno z děcek vyděsí k smrti tím, že nepřijde do večera domů a nebude brát mobil. A k tomu v mezičase obvykle přichází zpráva od Ema: „Kolem stanu se potulují medvědi. Tady je číslo mý cestovní pojistky.“ Umře křeček a na všech stropech budou kolečka od raketek z coly a mentosek.

Ale zatím je to všechno zalitý sluncem, mrkněte z okna. O víkendu jsme byli za Emovou rodinou na Lipně, kde to v tomhle počasí vypadá trochu jako v Hallstadtu.

Emova rodina je velká jak mléčná dráha, pokud mám zůstat v intergalaktickým slangu. Ze začátku jsem si v ní připadala méněcenně, protože nás bylo v celý mojí rozšířený rodině pět. Tyhle nízký počty ale moje rodina kompenzovala dysfunkčností, takže jsem v dětství považovala všechny filmy o velkých rodinách včetně Kmotra za pohádky pro malý naivní děti. Protože rodina je přece to, když se dva hádaj, někdo se nechtěně narodí a zbytek prarodičů se s poloviční úspěšností snaží předčasně zemřít, ne?

Takže když mě Em v určitý etapě vztahu vzal do svý hřejivě italský rodiny, připadala jsem si nejdřív jako divokej potkan od popelnic, kterýho si přinesl jako mazlíčka. Emova rodina mu to ale kupodivu nerozmluvila a to i přesto, že jsem se s jeho mámou seznámila v tričku naruby a rozcuchaná, protože se vrátili domů dřív než nahlásili.

Časem se tahle galaxie nafoukla o 6 dětí. Každý z nich je speciální, ale jedno je úplnej unikát: Tom v autistickým spektru. Nemám žádný ambice vám tady psát o tom, jak náročný to s ním umí bejt. O tom prostě žádná. Ale mám ambice napsat vám, že umí být okouzlující:

Na stole leží mísa asi s kilem čokoládových preclíků, protože jak už víte, je nás moc. Ty čokoládový preclíky jsou jak tvrdá droga, slaný a sladký. Dáte si dva a jste vyřízený do konce dne.

„Vy jste někam přesypali ty preclíky?“, ptá se asi za 5 minut babička, „byly tady v tý prázdný míse.“

Nikdo nic, jen Tom zoufale vykřikne. Vykřikne proto, že neumí lhát. I kdyby uměl, jako jedinej má pusu od čokolády: „To jsem byl já!“

„A proč jsi to snědl celý, vždyť já bych ti dala. Aby ti z toho nebylo špatně,“ obává se babička.

„Já nevím, jak se to stalo.“ lamentuje nad preclíkovým fantomem Tom. „Co mě to popadlo? Jen jsem se koukal a najednou jsem se přistihl, jak to do sebe hážu. To vůbec nešlo ukončit, babi!“

„Co mě to popadlo“ se stalo univerzální hláškou na celej víkend – od rozhodnutí zkrátit si cestu přes hospodu s ultra nepříjemnou obsluhou až po nestydatý podvádění při hraní deskovek. 

Mimochodem, jen za dnešek jsem všímavě napočítala hned několik dalších momentů, kdy jsem neučinila úplně správný rozhodnutí, ale rozhodně to nejpříjemnější. A jaký jsou vaše nejoblíbenější přepadovky ve svý vlastní hlavě?

48 komentářů:

  1. Musím mazat, tak jen otázečku... co jede dělat do Argentiny, teď když jim tam Milei dělá thatcherovskou revoluci na steroidech? - Je to sympatická země, s tím, co tam snědí masa, ale kvůli tomu tam asi nejede.

    A.P.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Pravdu nebo ještě něco lepšího než pravdu? Objevovat Patagonii. Nebo honit přestárlý nacisty v rámci nehynoucího odkazu Simona Wiesenthala. Nebo osvobozovat a unášet krávy se stejkovejch angus farem.

      Vymazat
    2. Nechtěl jsem bejt indiskrétní. Budu si představovat, že našel starou mapu k zapomenutému dolu na stříbro, po kterém má Atgertina jméno.

      A.P.

      Vymazat
    3. Na to jsem malem zapomnela. Tu mapu dostal zabalenou k donasce jidla spolu se stribrnym kompasem a pod ni bylo pricmarany be brave my friend.

      Vymazat
    4. Teď už jsou asi všechny kostry z dolu pohřbený, bedny zlatejch zubů v ponorce a začíná systematickej průzkum postraních štol kvůli TÝ stříbrný žíle.

      Je teplé jarní ráno, odříkány prosby k duchům dávným i poválečným (co kdyby duchové existovali, moudrý ateista nikdy neví) a Em snídá hovězí steak s fazolemi při výhledu na pampu s horama na obzoru a těší se, jak si po sobě v potůčku umeje ešus, talíř a plecháček na kafe.

      A.P.

      Vymazat
  2. Líbí se mi ta struktura vyprávění, jehož hlavní hvězdou jsou zmizelé čekuládové preclíčky, zatímco Ema balícího na trip s tučňákama zmíníš jen tak jakoby mimochodem, na úvod, abychom věděli, že tvé nervy na pochodu budou teď nějakou dobu dusat až prušácky důrazně... :-)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Hele kdybys je byl ochutnal, tak bys pochopil, ze preclicek ma koule stat se hlavni hrdinou. To je totiz heroin mezi sladkym!

      Vymazat
    2. Úplně vidím, jak si Travolta přijde v Pulp fiction k dealerovi pro pytlíček preclíčků a Uma Thurman si pak jeden nedopatřením vezme a pak ji amatérsky píchaj adrenalin přímo do srdce, aby zas naskočila.

      Děti si to pak jezděj kupovat na hajzlíky na Hlaváku, protože to je na TikToku ten největší hit.

      A.P.

      Vymazat
    3. Je to ztělesnění zlo, slaný i sladký, slinivka i ledviny v háji. Ale chceš další, aby sis udělat zásobu tuku na zimu a jel ještě chvilku na sladký vlně dopaminu, než to přebije první střevní kontrakce.

      Vymazat
    4. Takže vás Tomík vlastně všechny zachránil, něco jako ruskej voják, co zalehne granát a za cenu vlastního života zachrání celé družstvo.

      Jeho statečné bříško pohltilo všechno nebezpečí.

      A.P.

      Vymazat
    5. A tak to já ti věřim, že je to prudce návykový. On ostatně veškerej tenhle zob je tu od toho, aby takovej byl. :-)
      ...to si člověk jednou zobne...podruhý...a pak to najednou do chlebárny futruje lopatou...
      Ale přesto jsem si říkal, že Em na cestě na druhej konec koule by mohl být silnější zážitek. :-D

      Vymazat
    6. To je nesporně silný zážitek, ale ne můj. Řekněte si Emovi, ať píše blog! Já zůstanu doma u preclíčků.

      Vymazat
    7. Samozřejmě, že i tvůj! Budeš doma bez něj!
      ...separační euforie nic?

      Vymazat
  3. Tvojí definici rodiny jsem se začala smát tak moc, až je to možná trochu smutný. Co mě to jenom popadlo? :-)
    Tak ve zdraví přežij ty dva týdny a ať pračka vydrží! (Obzvlášť když víme, že je to takovej tvůj mazlíček a praní si vyloženě užíváš.)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Diky, pracka se zatim tvari primerene schopne a v kondici. To ale i tehdejsi kotel, takze peru do zasoby.

      Vymazat
    2. Zkus přepínat programy za chodu. Tak jsem odnaučil mou pračku ohřejvat vodu jednou provždy.

      A.P.

      Vymazat
    3. To je pěkná prasárna. Zastáváš celostní wimhof přístup i nejen v rámci sebehygieny, ale že musí být vymáchaný v ledový vodě i tvý oblečení?

      Vymazat
    4. Ja jsem v ten moment moc nepřemýšlel, přiznávám. Nebylo to na správnou teplotu a tak jsem ji tam nastavil a hned mě napadlo, že jsem to asi neměl dělat.
      Jednou jsem měl spicha s holkou a ona tam přišla s kamarádkou a kamarádka celkem rychle vybalila, že na jedný z jejich prvních schůzek táta znásilnil mámu a ona si ho teda vzala a pak mu to po zbytek manželství předhazovala. Jak v řecký tragédii. Táta byl nejspíš slušňák, co to nezvládl, trpce litoval a bral to manželství jako trest bohů.
      Tak takhle nějak to teď mám s mojí pračkou. Při každým praní mi připomíná, že jsem ji ublížil, nevěky ji pokazil a je studená jak psí čumák.
      Už jsem koukal na netu, že koupin novou nebo pozvu opraváře, ale jak jsem před tím nemyslel vůbec, tak teď myslím až moc a když to pere i tak, tak to zatím nechávám, až to nějak vyplyne samo.
      Desinfekční účinek horké vody nahrazuju perličkovým Sanytolem, kterej se ovšem vůbec nerozpouští, jak si výrobce myslí, takže to pak musím ještě dvakrát vymáchat, aby tam nezůstávaly nerozpuštěný perličky,

      To jen aby jsi věděla, co máš doma za štěstí s tvoji pračkou. Pro mě jste něco jak Emova rodina.

      A.P.

      Vymazat
    5. To je drsná historka. Nejen, že to připomínalo zlý skutek tomu chlápkovi, ale spíš je divný, že si to chtěla do konce života připomínat ta ženská (nejspíš při každým manželským sexu).

      Asi bych to psychicky nevydržela a koupila si jinou s odvozem tý znásilněný. Když by s ní přijel kurýr, tak bych mu jen nesměle ukázala očima, kde stojí ta stará a pak sklopila pohled, abych neviděla poslední vyčítavý čudlíky, až ji vynesou. Před tou novou bych se samozřejmě naparovala, jaká jsem empatická partnerka - dostávala by ty nejlepší aviváže a programy jen ty slušný, podle manuálu.

      Případně můžeš to oblečení rovnou sprejovat Savem. Dělá to pěknou batiku, takže budeš jednak bakteriálně naprosto sterilní a ještě působit uvolněným dojmem neohippíka.

      Vymazat
    6. Většinu ženskejch znásilnění poznamená, ale sem tam to nějakou vzrušuje. Viz Hanka vypadala jak křesťanskej martýr a Tonča jen kvetla.

      Silný orgáče jsou silná motivace. Navíc si to nemusíš jen přehrávat v hlavě, ale máš nad sebou skutečnýho znásilňovatele, kterýmu to pak ovšem můžeš dát znovu vyžrat a užít si, že máš navrch. Takže můžeš bejt v bezpečí ponížená, bezcenná a bezmocná a pak si zas s pohrdáním vzít všechnu moc zpět. Navíc to řekneš dětem, takže je máš bezpečně na svý straně, přinejmenším než půjdou na terapii.
      --

      Savovou batiku občas udělám nedopatřením na ponožkách. V profesionálních kuchyních, když se mejou hrníčky, tak se do cyklu přidá ještě panák sava, a ono to krasně odstraní všechen ten kávovej a čajovej povlak. Takže tak savem čistím zanesený hrníčky a někdy savo ukápne kam nemá a pak máš batikovaný ponožky.

      Kamarádce Savo připadá smrtelně nebezpečný a tak její hrníček poctivě myju ručně, dokonce i když tu není. Ale už jsem jí nedokazoval, že to tak dělaj ve všech kavárnách, kde si kupuje svoje cappuccina a latéčka, takže z chlórem vybělenejch hrníčků stejně pije pořád. (Ale je to bezpečný, myčky nádobí mají taky v cyklu "máchání" v čisté vodě.)
      ---

      Já tu pračku chtěl původně rovnou vyměnit, i když ne tak procitěně, ale on ten rozdíl je asi 4000 a za to můžu koupit úplně jiný zbytečnosti.

      Kdyby byly pračky i v jinejch barvách, ale oni jsou jen v nudné bílé, případně v nudné černé, jakoby výrobci nikdy neslyšeli o Feng Shui. Tak ještě váhám.

      A.P.

      Vymazat
  4. Kdysi byla v TV debata o autismu, měli tam autistickou univerzitní profesorku, co mimo jiné objížděla jatka a říkala, co děsí krávy, že nechtějí na porážku, jako spára v betonu nebo špatný výhled (místo "pachu krve,"na který krávy ve skotečnosti kašlou).

    No a byl tam psycholog, co řekl pár charakteristik autistů (nejspíš ty, co měl rád) a jakoby popsal mě. Už si z toho pamatuju jen, že vysvětloval, že mají rádi mechaniku. Že když autista kouká na film, tak ho na emočně vypjaté scéně nejvíc zaujme vypínání světla, protože fungování vypínače chápe.

    To sice nemám, ale převádět emoce na mechaniku, tomu všemu dává smysl. (Asi jako když ti angličtí psychologové vysvětlují proč si princ Charles popotáhl manžety, sebestředná Angelina Jolie řekne "I" 25x za 30 vteřin). Když jsem vysvětloval kamarádovi, že jsme v podstatě jen biologické stroje, jeho to děsilo (nejsme nic extra) a mě uklidňovalo (dává to všechno smysl).

    A.P.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ja v sobe mam taky par prvku, treba furt nosim slunecni brejle, protoze me obtezuje, kdyz se mi cizi lidi divaj do oci. Uz jsem si z toho vybudovala slusnou svetloplachost, takze ani nemusim nic okecavat a hrat, protoze je fakt potrebuju.

      Vymazat
    2. To je nosíš i v místnosti? Třeba když jsi večer v hospodě?

      Ono to člověku dodává na tajemnosti. Jeden kluk to tak dělal schválně kvůli balení. Jakože si držíš od lidí odstup (a tak se snažej něco dokazovat a přijít na to, co to máš tak speciálního).

      A.P.

      Vymazat
    3. Ne, to ne, jen venku. Ale když se podíváš třeba teď z okna (je 11:02), tak bych si je na ulici vzala, i když je pod mrakem, je to příjemnější. Obvykle to lidem vysvětluju tím, že jsem upír, ale nikoho jsem tím ještě nesbalila. Možná se bojej, protože tak trochu i vypadám.

      Vymazat
    4. Zkus odpovídat "Hádej." Třeba někdo přijde s nějakým víc sexy vysvětlením. - Není hanba používat ostatní jako servo-mozky.

      Dávám do soutěže
      - Protože je bůh zlej.
      - To nechceš vědět.
      - Některá okna mají zůstat zavřená.
      - Jsem sama sobě záhadou.


      Upíří jsou sexy v literatuře, ale v reálným světě, kde běhal Matěj Čurko a podobní si člověk není úplně jistý. Pomyslí na Hard Candy a je po flirtování.

      A.P.

      Vymazat
  5. V cem te uklidnuje, ze jsme biostroje? Mne to teda pripada vzhledem k nasemu mozku taky spis zneklidnujici. Trochu tam vidim paralelu v pouzivani starych hernich pocitacu v dobe, kdy tezis bitcoin a planujes vypravy na Mars. Clovek by tak nejak ocekaval, ze se evolucne promeni za poslednich 100 let vic, kdyz se vsechno rozpina a zrychluje. Ale na nozku to moc znat neni, furt si jede jidlo, sex, neumrit a kdyz na tebe nekdo bafne, tak vyskocis a zarves stejne jako za starxch dobrych casu. Ja si teda s touhle vybavou nejsem moc jista v souboji s AI.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Že jsme pochopitelní a předvídatelní. Předvídatelní ne ve smyslu "kouknu a vidím", ale ve smyslu "když o tom budu bádat, tak na to můžu přijít" (asi jako se můžu spočítat přeponu trojúhelníka, když si na to sednu s kusem papíru a připomenu si vzorečky).

      Já na to koukám právě obráceně. My jsme udělaný na tu dobu před těmi 50 000 - 100 000 lety, tam má naše chování smysl a okolní svět si tomu přizpůsobujeme, protože je to snadnější.

      Evoluce sice pádí dopředu, ale oproti technickýmu pokroku skoro stojí.

      Je rychlejší vymyslet vytopitelný baráky proti zimě, než evoluovat směrem k huňatější bíle srsti na zimu, jako to udělali polární liška a zajíc.

      Ta ošklivá stránka evoluce je, že musej umírat ještě před rozmnožením, ti co nestačej. Takže "milé děti, dneska se naučíme těžit bitcoin, komu to nepůjde, ten se půjde aspoň vysprchovat vedle spalovny." by fungovalo jako turbo-evoluce, ale dej si to někde do programu.

      Když Evropani zavlekli do Ameriky neštovice, tak to znamenalo i to, že spousty Evropanů na ty nemoce vymřely už pradávno. S alkoholem to samé. Lehce alkoholické nápoje byly bezpečnější než často zamořená voda.

      AI se nám buďto podřídí nebo nebude existovat jako konkurent. Ona má teď dobrej marketing, aby se na tom vydělalo, ale... za tím je jen lidská snaha mít sám víc peněz.

      Už teď je to voser koukat na nahotuny s kopítkama a šesti prstama a číst články beze smyslu, protože s popletenejma slovíčkama.

      AI totiž přímo "nemyslí" jako my, ale funguje jako síto, který vybírá ty nejčastější varianty - nehledě na smysl.

      A.P.

      Vymazat
    2. Pochopitelní a předvídatelní? Někdy a někdo. Víš, že při pokusech s lhaním odhalilo lež jen 54 % respondentů? To jsme celkem tragédi, jen to jen o pár chlupů víc než klasický 50/50.

      Já jsem v pohodě s tím, že mi nerostou chlupy na zádech, i když musím uznat, že by se mi líbilo mít čidlo na ultrazvuk nebo vidět celý barevný spektrum elektromagnetickýho záření. Ale dobrý, obejdu se, co se týká fyzických metamorfóz.

      Mně by se líbilo, kdyby ze základního nastavení morfoval mozek. Třeba bychom byli schopní svobodnější vůle bez neustálýho kolečka bažení a uspokojování potřeb, bez závislosti na ostatních a jejich citech k nám. Pak je jen otázka, kde by začala pípat kontrolka, že tohle už je zásah do podstaty lidství. Podle mě u toho, že ke svému životu nepotřebuješ ostatní lidi. Že naše konkurenční výhoda už přestane být to, že umíme spolupracovat líp a ve větších skupinách než alfa samec Richard a jeho milenky a děti v pavilonu goril.

      AI jednou bude dál než my. Právě kvůli tomu, že bude svobodná a nebude se dát utáhnout na peníze, ženský, jídlo a star dance. Bude jí to jedno, ale bude umět využívat nástroje, jak manipulovat s naší pozorností.

      Vymazat
    3. (Jako v tý švandrlíkově povídce Hra na popravu. Obvinil královnu a popravili ho. Byla do nadsázka,ale se skutečnejma královnama to tak fungobalo taky.)
      ----

      Vymazat
    4. Hups, nova:

      S tím prokouknutím lží: ona taky většina lidí nedává moc pozor. Mimo jiné je to náročné. Ten Gurdjief dával svejm žákům třeba úkol, soustředit se na něco 2 minuty v kuse. Je to těžký, protože se ti myšlenky hned začnou rozebíhat. Takže jak čekat nějaké extra detekční schopnosti od nepozorných.

      Ale třeba jsem se kdysi dohadoval se spolužákama, že Stalone není žádnej tvrďák, že má vystrašený oči a tedy pořád strach. Oni, že ne, i když ty oči bitýho psa viděli taky. Až po letech jsem se dozvěděl o tom, jak Staloneho ve škole šikanovali a on to překonával posilováním, boxováním, hraním divadla a psaním. Moje pocity to věděly hned. Na druhou stranu je to od něj daleko větší výkon pořád překonávat strach.

      Jde o to, že pocity se nikdy nepletou, ve smyslu, že když máš strach, tak tam je nějakej důvod mít strach. Vždycky. Ale už nepoznaj, že ten pes není ten samej, kterej tě v pěti letech kousnul a tenhle současnej je sice zrovna tak pes, ale 100 metrů daleko a velikosti jezevčíka.

      Jakmile to víš, tak pak můžeš s klidem v duši odepsat terapeutku, co řekne, že pacintka nemá brát vážně svý emoce, protože pravej opak je potřeba. Terapeutku, co si představuje, že ona tam je aby vytvořila empatické prostředí a klienti se jí tam budou tak nějak samostatně léčit introspekcí sami, víceméně náhodně a ona si ten litr a půl zaslouží za povzbuzování jak na hokeji.
      ----

      Vymazat
    5. Jsme skupinoví tvorové, ostatní potřebujem. Jednou jsem četl knížku Sám a sám. Bylo to o polárníkovi, co byl na stanici sám půlku zimy, ale byl to pro něj záhul. Podobně Crusoe je o tom, jak byl na ostrově sám, mniši bejvali někdy sami, terapie tmou je o samotě (i když tam maj telefon).

      S tím morfováním mozku. Problém je, že změníš jednu věc a ono to v kaskádě přinese další mečekané změny. Třeba úrazy a nemoci ti "morfujou mozek". Jedna ženská měla úraz a přišla o schopnost mít strach. To vedlo k tomu, že neměla strach z náhodného sexu a byla uražená, že to manžel nechápal a rozešel se s ní. Nebo je úraz, lidi začnou bejt neurvalí a hrubí, doktoři to znaj a rodiny varujou, ale těm to trvá tak 5 let, než přijdou na to, že dotyčný už nikdy nebude, to co býval a rozejdou se s ním. V Dr. Housovi byl v jednom dílů strašně hodnej chlap, jen to bylo důsledkem nějaké nemoci a jen ji House vyléčil, tak chlap začal bejt normální a bylo po vztahu.

      Malý kluci si hrajou se zbraněma a holčičky s panenkama. Program je tam už nainstalovanej, protože jednou bude potřeba. Změníš to a už není důvod se rozmnožovat a geny se nepředají.

      Ono je to všechno jemně vyladěný.

      Jak to bylo s komunistama? Vymysleli systém, kterej měl napravovat "nespravedlnosti" přírody, chtěli "vychovat nového člověka" a fungovalo to všechno ještě hůř, protože příroda je i v nás a jak by ji mohl přechytračit nějakej Jakeš.

      Francouzi maj přísloví "zažeňte přirozenost, vrátí se vám tryskem".

      Máš ráda dortíky? Jsou z cukrů a tuků. Ty jsou potřeba na stavbu a fungování mozku a protpže to je v přírodě tak vzácný, tak nám to tak chutná, abychom to přednostně hledali. Sníst kilo syrový mrkve zabírá dost času, ale uvařit ji proces urychlí, takže najednou máš z čeho stavět větší mozek a zároveň čas s ním něco dělat ve vyšetřeným čase. Oheň a vaření z nás doslova udělali lidi.

      Myslím, že to byl Desmond Morris, kdo popisoval nějakýho ptáka nebo hada, že mu stačí se nažrat jednou za měsíc a pak už jen nehnutě trávit.

      Když vidíš skupinku paviánů, makaků nebo šimpanzů, tak oni pořád vřeštěj a hašteřej se. To ve skutečnosti myslej společně. Dokonce maj přírodovědci úsloví, že "Jeden šimpanz není šimpanz." I ti psi nás mají za psy a staré důchodkyně zas mají pejsky jako pseudoděti. Potřebují se o něco malého starat. Při kovidu spousta lidí těžce nesla bejt bez kontaktů. Kolegyně 16 letá dcera dokonce snad páchala manifestační sebevraždu.

      Televizní seriály jsou umělý drby a drby jsou o tom, kdo kde s kým co, protože nasrání šéfovy milenky nebo kamaráda může být otýzka života a smrti. Proto nás drby baví samy o sobě. ¨
      (Jako v tý švandrlíkově povídce Hra na popravu. Ve hře obvinil královnu z krádeže a popravili ho. Byla do nadsázka,ale se skutečnejma královnama to tak kdysi fungobalo taky. Naser královnu a pařížskej tunel tě nemine.)

      Vymazat
    6. Jednou jsem byl s kamarádem v hospodě, tam byl nějakej usměvavej, troubovitej kluk, stuentka-servírka s ním těžce flirtovala. Kamarád se pozastavil, co na něm může vidět, já to pozoroval taky a protože bylo jasný, že to není kvůli němu samotnýmu, tak to musel bejt jeho brácha či kámoš, co tam byl šajba a ona to věděla. - U paviánu zas natočili, jak se mladá samice chtěla vetřít alfasamci do přizně a protože ti maj rádi mláďata, tak chytla jedno, co se tam nějak motalo, tak se samci prezentovala a on si jí začal všímat. V něčem jsou opice lepší než lidi.

      Podobně jsem četl o jednom holkaři, moc to uměl, ale vyprávěl, jak padl na holku, co na nic vůbec nezabírala a pak z ní vytáhl, že jela po Di Capriovi, co tam měl někde bejt. Tak nic, šel na další. Pak ji někde potkal a ptal se jí trochu ironicky, jak uspěla. Holka vážně odpovědla, že zbalila nějakýho DiCapriova kamaráda. Tak mu došlo, že i ten byl vstupenka mezi privilegované.


      Myslím, že AI nebude ještě hodně dlouho schopná se na první pohled zamilovat do toho správného trička, jako to udělala Čičman.

      A už teď se mluví o tom, že pro AI bude potřeba daleko víc energie a teda stavět nové elektrárny.

      A.P.

      Vymazat
    7. Lži: Jo, on z toho experimentu vyplynul závěr, že jsou vlastně všechny ty klasický triky jak poznat lháře (potí se, šmrdlá rukama, jezdí pohledem) blbost, protože lidi je používají při široký škále různých situací. Třeba pohyby očí lidi při konverzaci používají spíš při sahání do dlouhodobý paměti než při lhaní.

      Ale jeden hack na to je: tím, že lhaní ti vytěžuje procesor víc než mluvení pravdy, tak si máš nechat tu podezřelou historku říct od konce a sledovat řeč těla. A pak - věřit intuici. Ale to záleží, jak moc nebo málo ji máš vytuněnou. Předpokládám, že se v tomto ohledu každý z nás cítí jako inkarnace Sherlocka Holmese...

      Vymazat
    8. Mně pod tím morfováním mozku vyskočí spíš autismus, protože nehledě na chyby v historický diagnostice se jich teď prostě rodí mnohem víc než kdykoliv jindy v historii. Mezi typický znaky třeba patří změna sociálních vazeb a pozornost se přesouvá na víc na detaily, technický věci, cizelování, opakování.

      I když úrazy jsou taky zajímavý. Eagleman psal o dělníkovi, dobrákovi od kosti, co mu ve fabrice nějakou chybkou stroj prorazil mozek. Z lékařského pohledu to neměl přežít, ale on se zotavil, jen začal mluvit sprostě a chodit za děvkama, změnila se mu komplet celá osobnost.¨

      Cukr i tuk mozku z dlouhodobýho pohledu výrazně škodí, rychlá glukóza mu jen zvedne dočasně výkon, ale stejně tě za to pak vytrestá absťákem a pádem energie. Dlouhodobě si s cukrem pak zaděláváš na Alzheimera a další kognitivní úpadky.

      Vymazat
    9. Skupinky šimpanzů sice pořád něco řeší, ale jejich tlupa má okolo 50 jedinců. Nikdy jich nebude 10 milionů v šimpanzím Česku. Neumí se řídit ve větších skupinách.

      Vymazat
    10. A co se týká balení, tak kluci teď prý balí holky na to, že si připisujou na profily seznamek, že chodí na psychoterapii. Současný holky chtěj mít uvědomělý kluky, co to se svým vnitřním rozvojem myslí vážně.

      Z těch starých dobrých taktik je prý sexy chlap s malým dítětem (protože je evidentně plodný a umí se postarat), alternativně muž se psem (není jistý, zda je plodný, ale umí se postarat). Žena s malým dítětem zato atraktivní moc není (i když je obviously plodná, nechceš se starat o kukačku).

      Vymazat
    11. No právě. Cukr a tuk škodí, protože v přírodě dobré časy netrvají nikdy dlouho a držet dietu šlo samo.
      V Italii už žije rodina s genem redukujícím cholesterol a nemůžou to s tučným přehnat.

      Viděl jsem pořad, mluvili o zdravejch potravinách a řekli: "Všechno zdravý je to, co jedla chudina, co se sotva najedla." Celozrný chleby, čočka,fazole, cizrna, zelenina, saláty... Šlechta evoluovala na bílá mouce, medu, másle a sádle. Kdyby to šlechtičny nesabotovaly sexem s kočíma, bardama a kejklířema, tak mohli bejt dnes štíhlí i na výhradně dortíkové dietě.
      Takhle královna Victorie vypadala jak okrajkovaná bečka sádla.

      Jen poloincestní Habsburkyně byly věrné a celá rodina zdegenerovala.
      ---

      Taky si lidi při lhaní často sahají na nos. Odtud Pinocchio.
      Dávají nadbytek detajlů. Někdy je prozradí jen napětí v zádech, nadechnutí se nebo zaváhání. - Ale jindy to projde pro nepozornost okolí. - Jako ta reklama, kde Taclík kritizuje syna a nečekaně říká: "Ty snad ani nejsi můj syn." a na manželce vidíme, že opravdu není. Jen na ni ostatní zrovna nekoukají.

      Jeden psycholog říkal: Asi v šesti letech dítě začíná být orgenizovaný lhář - v podstatě lžeme i když říkáme Dobrý den, protože nám ve skutečnosti nezáleží na tom, jakej má školník den.
      Ale jsou takové ty pololži, kdy něčemu sama věřit chceš. Lži, protože jsi slušná a diplomatická. Říkáme milosrdné lži. Někdy Vlastně mluvíš pravdu, ale myslíš, si že lžeš jako ten kuchař, co ho chytli při "lhaní", že mu vždy chutnalo co uvařil, jenže zapomněl, že všichni máme něco, co nám nechutná, jako kuchař to uvaříš správně, jen ti celkově nechutnej naprosto počestné ryby, rajčata a maminčina bábovka.

      Herci jsou profesionální lháři, který lhaní celoživotně trénujou, protože chceme vidět "upřímnost" - tedy jejich dokonalé lhaní.

      Jeden chlápek říkával a svých avantýrách, já jim lžu, ale ony to chtěj, ony aspoň na chvíli chtěj mít tu iluzi a já jsem tak hodnej, že jim ji dám a ony pak dělaj nešťastný, ale to jen aby si dokázaly, že to samy myslely upřímně.- Možná měl pravdu.

      Pak máš takový to lhaní "budu tě milovat navěky" - "Já jsem ti nelhala, tehdy jsem tě milovala navěky, já nemůžu za to, že se to pak změnilo."

      Jo a nejlepší pochvala pro lháře je jakoby off hand poznámka "ty neumíš lhát".

      A.P.

      Vymazat
    12. Teď běží v TV Divokej Bill, tak je to takový smutný, protože to je nově nahraný. Booo. Místo těch nadanejch mladejch kluků, co jsou na youtubu, jsou to najednou postarší tatíci, vzpomínající na staré dobré časy klubů plných holek, když teď jim manželka rozumně řídí život.

      Pořád je to daleko lepší než Jožo Ráž, zpívající zcela bez elánu, jak automat, jak kdyby v sluchátkách slyšel pořád rehabilitační sestru, jak mu to dobře jde.
      ----

      Hele, toho Desmonda Morrise si musíš přečíst. Nahá opice, Lidská Zoo a Intimní chování.Určitě tě to bude zajímat.
      Asi v tý Nahý opici vysvětluje, že i když žijeme v miliónovejch městech, tak v adresáři máme pořád těch asi 100 kontaktů - tu africkou tlupu. Mozek nemá kapacitu na víc kontaktů.

      My nemáme přímo desetimiliónovou tlupu. My jen skládáme na sebe ty stočlenné. Opice v tlupě zná všechny a jejich tlupa je pro všechny stejná. My známe naše rodiče, ale jejich kolegy většinou ani neznáme, přirom pro rodiče jsou to klíčoví lidé.

      ---


      Jednou jsem poslouchal o tom, jak je jeden z genů inteligence člověk ho má jednou, dvakrát nebo vůbec. Ten se teď postupně rozšiřuje v populaci, ale je to v řádu tisíců let.

      Bejt inteligentní se ti taky vždycky nehodí. Při výběru partnerů je lepší ani nechápat, co to holka mele než se ztrácet v ženské logice a velký prsa, jsou větší trumf než vysoké IQ, který by spostu chlapů jen děsilo, pokud ho vůbec vnímaj.

      Ve smíšenýh třídách mají holky vždy horší výsledky z matiky a fyziky, než v čistě dívčích třídách. (takže poděkuj vyšším silám za nenadání pro matiku, protože kdoví, jestli by jsi pak nezůstala na ocet jako Izak Newton a nebyla odsouzena na osamnělé doživotí v kabinetu, jen s Hodgeovou doměnkou a Riemannovou hypotézou, u kterých ti prvoci kolem ani nepochopí zadání).

      V zemi s nejhloupější populací na světě vládne buď brutální diktátor nebo kriminální gangy, nic nefunguje. Nijak jim to v rozmnožování nebrání, naopak, Haiťanky jsou nejplodnější ženy na západní polokouli.

      Takže ty geny inteligence se prodírají dopředu nepřátelským světem a maj ztráty jak na Východní frontě.

      A.P.

      Vymazat
    13. Dvě známý se zrovna dneska bavily o těch svejch, dotyční jsou jak přes kopírák. Šprajcnou se na prokotině, neustoupěj a ne a ne. Takže ten zájem o kluky, co díky therapii pochopí i větu "chci bejt chvíli zticha" docela chápu.

      Chlap s miminem v náručí, to je ta Saudkova slavná fotka. V Atame Banderas držel mimina dokonce dvě, protože Almodóvar se nikdy neupejpá, když přijde na kýč. Naopak, dvě lopaty kýče jsou lepší než čajová lžička.

      Ale fungovalo to. Chlapi ten film často nesnášeli, protože není, do koho se vžít, ale na holky to fungovalo jako šém.

      Myslím, že ekvivalent chlapa s dvěma miminama je volný přístup do zákulisí Moulin Rouge.

      Chlap, co se nechce starat o kukačku novomanželce sebere boty, rozsype připínáčky po dvoře a stará se aby byla pořád těhotná.

      A.P.

      Vymazat
  6. No, budu teď pozorně sledovat zahraniční zprávy. Až se v těch dvou týdnech ujme vlády v Argentině vojenská junta, jak je zvykem v každé slušné latinskoamerické zemi, tak už budeš vědět, jaký skrytý talent máš doma.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Čas začít se stylizovat do Evity Peron? Dont cry for me Argentina...

      Vymazat
    2. Rozdala 400 000 párů bot ročně. Jestli bych si mohl přát CATky, prosím.

      A.P.

      Vymazat
    3. Já myslela spíš tu vintage módu z padesátek, výrazný rtěnky a ondulaci. Na (první) pohled hezká doba.

      Vymazat
    4. Podle některejch písňovejch textů z těch dob bych řekl, že výrazný rtěnky a ondulace představujou takový to sladký pozlátko s pikantní hravou kyselinkou v podobě výrazných hororových podtónů, který ti někde vzadu v hlavě vyrobí obtížně definovatelný pocit, že tady je něco strašně špatně.
      Znáš třeba písničku I'm my own grandpa?

      Vymazat
    5. Psice - Tady jsou padesátá léta symbolem špatných časů, ale ve Francii a USA to byly zlaté časy.
      Bylo po válce, zbrojní průmysl chrlil spotřební zboží, práce pro všechny, protože se obnovovala půlka Evropy a bylo komu prodávat.
      Zaváděly se civilní vynálezy z válečných časů, na které za války nebyl čas. Mikrovlnky, penicilín, letecká doprava. Podle zaoblených aerodynamických letadel se dělaly i zaoblená auta a ledničky.
      Ženské zaměstnané za války ve zbrojném průmyslu měly vlastní příjmy na módu atd. Upadající Coco Chanel se našla na americkém trhu, kam přesně zapadla. Začaly se masívně používat plasty - třeba nylon na punčochy místo drahého hedvábí.

      Tam to byla fakt skvělá doba.

      A.P.

      Vymazat
  7. uznávám, sladko slaný preclíky jsou mor, ale zároveň další z jídel, které razantně rozděluje společnost

    OdpovědětVymazat
  8. Zatím žádné reporty, tak buď je realita mnohem míň zábavná, nebo v tom jedeš už tolik, že není čas psát? ;)

    OdpovědětVymazat